LEGO Kedi Figürleri

Bir önceki yazımda bahsettiğim hayvan kataloğuna başlıyorum bugün. Burada daha detaylı yazma şansım olduğu için, araya kimi zaman elimde olmayan hayvanları da sıkıştırabilirim. Ama ağırlıklı olarak koleksiyonumdakiler olacak. Ve günün konusu LEGO kedi figürleri. Özellikle kedi beslemeye başladığımdan beri onlara olan ilgim ve sevgim biraz fazla, o yüzden şahsen kedilerle başlamama pek şaşırmıyorum ben.

Bir küçük not: Bilen bilir, LEGO renklerini zamanında Türkçe’ye çevirmiş ve İngilizceleriyle birlikte blogda yayınlamıştım. Renklerin İngilizce isimlerine ulaşmak isterseniz buraya bakabilirsiniz.

İlk Kediler

İlk kedi figürü 1994 yılında çıkmış, LEGO Belville ve Scala setlerinde. Bu temaların figürleri Barbie bebeklere benzeyen bebekler olduğu için, setlerdeki kedilerin de boyları minifigürlere göre biraz büyük. Gel gelelim, o bebeklerin yanında ölçek olarak neredeyse mükemmel.

Bu setlerde iki farklı kedi figürü var, yetişkin ve yavru. Her ikisi de baskılı ve baskısız olarak ikiye ayrılıyor. Yetişkin kedilerin üç rengi var, siyah, beyaz ve koyu gri (bu gri, değişiklik yapılmadan önceki gri. Bakınız: LEGO Renkleri Tarihi). Yavru kediler ise siyah, beyaz, koyu kahverengi, çok açık mavimsi gri, karamel ve açık sarımsı turuncu olarak bulunuyor.

Komik dipnot: Çok açık mavimsi gri olan kedinin beyaz olduğunu sanıyordum ben. Hani kimi zaman rengi soluyor, kirleniyor falan ya… meğer başlı başına bir renkmiş. Nerden bileyim arkadaş, renk uzmanı değiliz ya!!

Yetişkin kedilerin üretimi 2007’ye kadar devam etmiş. Yavru kediler ise, büyük olasılıkla minifigür ölçeğine göre daha kabul edilebilir oldukları için, System setlerine atlamışlar ve 2016 yılına kadar da setlerde görülmüşler.

Sırayla LEGO Scala, LEGO Belville ve LEGO System setlerindeki kediler. Gördüğünüz gibi popüler Modular Buildings temasındaki Evcil Hayvan Dükkanı (Pet Shop, 10218) setinde de bir yavru kedi var.

LEGO Friends Kedi Figürleri

Derken 2012 yılında hayatımıza LEGO Friends giriyor, ve yanında yepyeni kedi figürleri getiriyor. Yine iki tip kedi görüyoruz, daha doğrusu tip aynı da biri oturuyor, biri ayakta. İlk ayakta olan çıkıyor, açık mavimsi gri ve beyaz olarak. 2015’te bunlara bir de koyu turuncu ekleniyor. Oturan kedi figürü ise 2013 yılında piyasaya sürülüyor ve izleyen yıllarda neredeyse her yıl en az bir tane olmak üzere farklı bir renkte ya da farklı bir baskıda çıkıyor. Bu renklerin içinde beyaz, siyah ve bej gibi doğal renkler olduğu gibi, yavruağzı ve lavanta çiçeği gibi kedilerde pek rastlanmayan renkler de var.

Gelelim ayakta duran LEGO Friends kedi figürümüze… setlerde en son 2016 yılında görülen bu kedi, bu yıl çok hoş bir dönüş yapmış. Hem de bir gözü mavi, bir gözü koyu turuncu olarak. Tanıdık geliyor mu? Evet, artık bir Ankara kedimiz var! (Henüz bende yok ama bu detay o kadar hoşuma gitti ki buraya resmini sıkıştırıyorum.)

2021 Friends kedileri için önemli bir yıl, çünkü ilk kez yavru kedi çıkıyor. Üç tane doğal renkte, koyu turuncu, parlak açık turuncu ve soluk mavi olarak, üç tane de çılgın renkte, koyu pembe, koyu turkuaz ve orta koyu lavanta çiçeği olarak.

LEGO System Kedisi

Sanırım buna ilk LEGO System kedisi demek çok yanlış olmaz. Her ne kadar daha önce yavru kedi çıkmış olsa da, çıkış noktası System değil, Scala ve Belville setleriydi. Bu kedinin ilham kaynağının ilk çıkan yetişkin kedi figürü olduğunu düşünüyorum ben. Biraz küçültülmüş, biraz detaylandırılmış hali sanki.

2013’te çıkan LEGO CMF 11 serisindeki Büyükanne figürüyle hayata geliyor bu kedi. Sonra farklı temalarda ve farklı renklerde karşımıza çıkmaya devam ediyor. Açık mavimsi griyle yolculuğa başlıyoruz, koyu turuncu, siyah, karamel ve koyu mavimsi griye kadar geliyoruz. LEGO Filmi 2 sayesinde punk saçı ve çivili tasması oluyor birdenbire. Monkie Kid temasında da aynı kedi bu sefer orta koyu gök mavisi renginde ve turuncu saçlı olarak karşımıza çıkıyor. Bu da yetişmiyor, güneş gözlüğü ve çanta takıyor. Elimde yok ama o kadar şapşal görünüşlü ki onun da resmini paylaşmadan geçemeyeceğim.

Veeee gelelim beni çığlık çığlığa bağırtan kediye… bu yıl çıkan yavru System kedileri!!! Ne kadar uzun zamandır beklediğimi ben bile unuttum. Aralarında bir tane beyaz yavru olması apayrı bir güzel, çünkü yetişkinlerde şimdiye kadar hiç beyaz kedi çıkmamıştı. Şimdilik üç renk, beyazın yanında koyu mavimsi gri ve koyu turuncu var. Tüm kalbimle umuyorum ki hem bunlardan hem de Friends kedi yavrularından daha bol bol görürüz.

Özel bir kedi…

Az kalsın unutuyordum, kedi figürlerinin arasında özel bir kedi de var: Simpsons dizisindeki Snowball. Adı kartopu olan bir kedinin rengi neden gri, onu anlayabilmiş değilim ama neyse, konumuz o değil.

Snowball 2015 yılında Simpsons CMF 2 serisi ile çıkıyor. Lisa ile birlikte gelen bu kedi, koyu mavimsi gri renginde, kırmızı bir tasması var ve dizideki herkes gibi pörtlek gözlü. Simpsons dizisini bir türlü sevememiş biri olduğum halde bu kediye söyleyecek lafım yok, gerçekten iyi tasarlanmış bir figür.

 

Evet, kedi yazımız burada bitiyor. Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

LEGO kedi figürleri ve ölçek vermesi için bir minifigür

Bir cevap yazın

Back to Top